Sargent 12-8875-F-ETL-12V Fire Rated Rim Exit Device, Electrified ETL Trim, 12V, Fail Safe, For 33"-36" Dr Width
  • SKU: 128875FETL12VUS32DLHR
  • SKU: 128875FETL12VUS32DLHR
  • In Stock
    In Stock
Your Price
Dhs. 8,180.00/ea
Finish: US32D Satin Stainless Steel (630)
Handing: LHR - Left Hand Reverse
Buy Complete Door Hardware Set
?
Door hardware to Complete Your Set
Sargent 12-8875-F-ETL-12V Fire Rated ...
Quantity
Sale priceFrom Dhs. 8,180.00
Sargent Cylinders - Multiple Keyways ...
Quantity
Sale priceFrom Dhs. 459.00
Total
Sargent 12-8875-F-ETL-12V 33"-36" Fire Rated Rim Exit Device, Electrified ET Trim Fail Safe Power off Unlocks Lever, Key retracts Latch, 12V
The Sargent 12-8875-F-ETL-12V Fire Rated Rim Exit Device offers a fail-safe mechanism with a 12V power supply that allows for unlocking through the lever, while the key conveniently retracts the latch. This device is designed for use on doors measuring 33"-36" and features an electrified ET trim.
75 Electrified ET Trim - Fail Safe
    Manufacturer Sargent
    SKU 12-8875E
    Grade Grade 1
    Installation Commercial
    Origin USA
    Unit of Measure Each
    UL Listing Type UL10C & UL305
    ANSI Number ANSI/BHMA A156.3
    Restrictions None
    BAA Qualified Yes
    Limited Warranty 5 Years
    Fire Rated 3 Hours {A}
    Burglar Rated No
    ADA Compliance Yes
    Physical Appearance Wide Stile Pushpad
    Device Type Rim
    Mechanical Function Device to Accept Electrified Trim
    Device Length 36"
    Hand LHR or RHR
    Dogging Options Less Dogging
    Includes Trim Yes
    Trim Type Lever
    Trim Design Keyed Electric Lever
    Trim Part No. 775-8 ETL 24V
    Includes Cylinder(s) Yes
    Cylinder Type Rim
    Minimum Stile Size 4 3/4"
    Door Material Metal or Wood
    Door Width 33" to 36"